Трио „Масеив“од Хрватска со концерт на УГД

Во рамките на Уметничката пролет, Универзитетот „Гоце Делчев“ приредува уште едно пријатно доживување за штипјани. Хрватското трио „Масеив“ доаѓа на концерт во Мултимедијалниот центар во Штип. Концертот ќе се одржи во четврток (25.4.2019 година) во 19 часот, а влезот е бесплатен.

„Масеив“ е трио составено од млади, но исклучително квалитетни музичари од Хрватска. Формирани се во 2006 година и од тогаш до денес настапиле на бројни фестивали во Хрватска и во регионот. Досега и како поединци и како група имаат освојувано бројни награди. Триото е составено од Марко Бишкун на клавир, Себастиан Тарбук на фагот и Иван Андријевиќ на кларинет. Тројцата се соработници на Музичката академија при Универзитетот во Загреб.

Последен пат изменето на Среда, 24 Април 2019 14:37
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…