Учество на професори и студенти од Музичката академија на фестивал во Хрватска

На 27 и 28 април на Музичката академија во Загреб, Хрватска, се одржа 1. Фестивал за флејта за професори и студенти од музичките академии во регионот (Словенија, Македонија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија) на кој проф.

Златка Митева и проф. Наташа Трбојевиќ во салата „Благоје Берса“ одржаа целовечерен концерт со композиции од македонски автори. На истиот концерт настапија и студентите од класата на проф. м-р Златка Митева, Билјана Биљарска и Соња Ралева.

Фестивалот ќе се одржува на секои две години и наредниот фестивал ќе биде одржан на Музичката академија во Нови Сад, Србија, на 24 и 25 април 2021 година.

Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…