Васил Хаџиманов најдобар светски џез пијанист на електричен клавир

Музичарот Васил Хаџиманов, професор на Музичката академија при УГД, е добитник на наградата за најдобар џез пијанист на електричен клавир, која му е доделена на 41. Annual Jazz Station Awards.

Покрај оваа награда, Васил Хаџиманов заедно со својот бенд се најде на второто место во категоријата „Најдобра џез група“. Хаџиманов така се најде во друштво на добитници меѓу кои се и врвни џез музичари како Рон Картер, Марк Копланд, Чик Кореа, Ренди Беркер, Дејвид Либман...

Зад оваа награда стои Арнолдо Де Сутеиро, џез новинар, историчар, предавач и продуцент на повеќе од 830 џез композиции. Де Сутеиро е член на одборот за гласање во НАРАС-Греми, како и на Здружението на новинари на џез и џез здружението на Лос Анџелес.

Во конкуренција за наградите беа само албуми издадени или снимени во 2019 година, а Васил Хаџиманов е награден за “Lines in Sand”.

Повеќе- https://jazzstation-oblogdearnaldodesouteiros.blogspot.com/2020/01/the-best-jazz-of-2019-os-melhores-do.html.

Последен пат изменето на Понеделник, 06 Јули 2020 11:13
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…