Антонио Китановски, Litle big band и Сашо Поповски трио во живо на Скопскиот џез фестивал

39. издание на Скопски џез фестивал се одржува од 14 до 17 октомври, со концерти во живо на познати изведувачи од Македонија и од Европа.

Концертите се одржуваат во салата на Националната опера и балет. Меѓу претставниците од Македонија во голем дел учествуваат и музичари кои биле или се дел од Музичката академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип.

На 15 октомври (среда), во 21.45 часот, настап ќе имаат Антонио Китановски и неговиот Litle big band, а во сабота, 17 октомври, концерт на Сашо Поповски трио, кои во рамките на фестивалот ќе го промовираат и својот петти албум.

Годинава, сите концерти ќе бидат пренесувани во живо на Македонската телевизија, а обезбеден е и стриминг на следниов линк:

 

Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…