Приказ на предметите според таг: umetnost

„Распадот на Југославија – 25 години подоцна“ беше темата на трибината која ја организираше Центарот за правно – политички истражувања на Правниот факултет на УГД. На трибината, пред студентите на Правниот факултет говореа доц. д-р Дејан Маролов, проф. д-р Тодор Чепрганов и проф. д-р Страшко Стојановски од Правниот факултет при УГД, како и проф. д-р Славејко Сасајковски од Институтот за социолошки и политичко правни истражувања од Скопје.

Објавено во УГД Живот

Музичката академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип во рамките на своите активности организира концерт посветен на уметничката и педагошката дејност на македонските пијанисти.

Објавено во Уметност

Студентите од Музичката академија при Универзитет „Гоце Делчев“ ќе одржат концерт во чест на композиторот Томислав Зографски. На овој концерт ќе настапат студентите од класата на проф. д-р Милица Шкариќ, а тоа се студентите Бисера Иванова, Петре Штерјов и Бенжамин Думонт, кој е во својство на гостин од Белгија.

Објавено во Уметност

Михаил Лукшин, аташе за култура на Руската амбасада во Република Македонија заедно со ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев денеска свечено ја отворија изложбата на фотографии која е насловена „Победата над фашизмот: Како се постигна?“. Претставникот на Амбасадата го истакна задоволството од соработката со Универзитетот „Гоце Делчев“ и посочи дека оваа изложба на фотографии оддава признание не само на Русија, туку и на сите кои помогнаа во соборувањето на фашизмот во светот.

Објавено во Уметност

„Во сенката на јаворот“ е насловена новата збирка поезија на проф. д-р Блаже Китанов, професор на Факултетот за образовни науки.

Објавено во Уметност
Страница 29 од 39

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…