Приказ на предметите според таг: umetnost

Сабота, 02 Јануари 2016 00:00

Како се креираат креативните идеи?

Развивањето на оригинална и креативна идеја бара симултана акција на две целосно различни мозочни мрежи: асоцијативна, односно спонтана мрежа и конзервативната мрежа, вели едно ново истражување спровдено од Универзитетот Хаифа.

Објавено во Наука
Сабота, 26 Декември 2015 00:00

Запознајте го „Ангелот од северот“

„Ангелот од северот“ е современа скулптура дизајнирана од Ентони Голомеј. Оваа челична скулптура е висока 20 метри, а распонот на крилјата изнесува 54 метри.

Објавено во Уметност

Националниот уметник и професор на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип Борис Трајанов ќе одржи јубилеен концерт за своето 30-годишно творештво. Концертот ќе биде составен од избор на традиционални љубовни и патриотски македонски песни, а е насловен „На Македонија со љубов“.

Објавено во Уметност

Приказната од шест збора Хемингвеј ја напишал уште додека бил млад. Легендата вели дека бил во друштво на колеги писатели на кои им кажал дека може да напише приказна со само шест збора.

Објавено во Уметност

Приказната „Trash for art“ трае веќе пет години и во неа има многу ликови, предмети и магични простори направени од амбалажен отпад. Каква е твојата приказна?

Објавено во Уметност
Страница 34 од 39

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…