Приказ на предметите според таг: nauka

Проф. д-р Рубин Гулабоски од Факултетот за медицински науки неодамна одржа предавање на темата „Најголемите измами во науката“. Професорот Гулабоски пред присутните студенти, професори и средношколци отвори една интересна тема за која многу малку се зборува во науката.

Објавено во Наука

Озонската дупка над Антарктикот сега е поголема од површината на Северна Америка, што е рекорд приближно колку оној во 2006 година.

Објавено во Наука

Јапонските научници измислија некршливо стакло кое е отпорно и на најсилни надворешни влијанија. Стаклото има посебна еластичност што го прави отпорно дури и на најсилни удари и не може физички да се оштети.

Објавено во Наука
Понеделник, 09 Ноември 2015 00:00

Музика по вкус на вашата мачка

Вашиот вкус за музика е ужасен. Ова би го рекла вашата мачка, затоа што таа има целосно различно чувство за тоа што е добар звук.

Ние, луѓето, сакаме да слушаме звуци, вокали и темпа слични на отчукувањето на човечкото срце, додека мачките преферираат нешто посмирено, можеби поблиску до темпото на предењето.

Објавено во Наука

Нашите паметни телефони можат да направат многу – можат да сметаат, да ја одредат нашата географска локација, да се ориентираат, да праќаат и добиваат безжични сигнали, да снимаат и фотографираат.

Објавено во Наука
Страница 64 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…