Приказ на предметите според таг: nauka

Изразот „иглени уши“ добива ново значење по откривањето на неколкуте видови полжави во Кина. Полжавите се толку мали што можат да поминат низ иглени уши.

Група научници од јапонскиот Универзитет „Шиншу“, кои се специјализирани за откривање на ендемски облици на живот, ги откриле овие досега непознати видови полжави.

Објавено во Наука

По повод Светскиот ден на науката - 10 ноември, Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип организира неколку настани со кои ќе ги потенцира важноста и значењето на науката за развојот на општеството и цивилизацијата.

Објавено во УГД Живот
Четврток, 05 Ноември 2015 00:00

Доказ дека има паралелни универзуми?

Подгответе се за неверојатното. Астрофизичар вели дека е можно да е најден доказ дека има алтернативен односно паралелен универзум. До ова сомнение е дојдено при истражувањето на Големата експлозија пред 13 милијарди години.

Објавено во Наука
Четврток, 05 Ноември 2015 00:00

Откријте дали сте далтонист

Далтонизам е нарушување во распознавањето на боите е заболување кое погодува 1 од 12 мажи, односно 1 од 100 жени. Здравите луѓе разликуваат околу 2.000 бои, а далтонистите значително помалку.

Објавено во Наука

Конечно, имаме можност да го видиме Сонцето без опасност да го оштетиме видот. НАСА објави 30-минутна снимка на Сонцето со висока 4К видеорезолуција.

Објавено во Наука
Страница 65 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…