Приказ на предметите според таг: nauka

Среда, 04 Ноември 2015 00:00

И мажите имаат хормонален циклус

Мажите, исто така, имаат хормонален циклус. Нивото на тестостерон го доживува врвот во утринските часови, веднаш по будењето, а се намалува во текот на денот – иако физичките вежби можат да го променат тоа.

Објавено во Наука

Од нашето време речиси 90% трошиме во затворени простории, каде што градежните материјали и средствата за чистење го прават воздухот многу позагаден отколку воздухот надвор.

Објавено во Наука

Индискиот орбитер, кој пред две години беше лансиран на Марс, во јули годинава испрати неверојатни 3Д фотографии на гигантски кањон на Марс. Кањонот е долг 317 километри, широк 62 километри и за осум пати подлабок од најголемиот кањон во Северна Америка.

Објавено во Наука
Понеделник, 02 Ноември 2015 00:00

Еве како шеќерот влијае на вашиот мозок

Животот без шеќер знае да биде проблематичен. Сите ние знаеме дека шеќерот е штетен за нас, но некои од нас имаат нескротлива желба за тоа дополнително колаче или за последното парче од тортата. Изгледа дека шеќерот на нашиот мозок влијае не многу различно од сексот или дрогата. 

Објавено во Наука

На 14 јули 1930 година, Алберт Ајнштајн во својот дом во Берлин го прими индискиот филозоф Рабиндранат Тагоре.

Објавено во Уметност
Страница 66 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…