Приказ на предметите според таг: nauka

Понеделник, 26 Октомври 2015 00:00

Апликација која лечи депресија

Диего Пицагали потроши речиси десет години на Универзитетот „Харвард“ правејќи го она што најголем број од професорите во елитните институции го прават: истражување. Конкретно, истражување на депресијата. 

Објавено во Технологија
Понеделник, 26 Октомври 2015 00:00

Уморот е во перцепцијата?

Мозокот сочинува околу 1/50 од нашата телесна тежина, но троши околу 1/5 од кислородот што го вдишуваме. Природно е да се претпостави дека преоптоварувањето на мозокот остава летаргично чувство, но ова не е сосема точно.

Објавено во Наука
Понеделник, 26 Октомври 2015 00:00

Нобел 2015: Борба против паразитите

Нобеловата награда од областа на медицината и физиологијата годинава им припадна на истражувачкиот тим Вилијам Кемпел и Сатоши Омура за нивниот придонес во развивање на нови терапии за лечење на инфекции предизвикани од паразити, како и на Јују Ту која разви терапија за борба против маларијата.

Објавено во Наука

Филмот „Марсовецот“ кој деновиве се прикажува низ целиот свет поттикна низа дебати во јавноста за неговата прецизна наука. Според многумина, филмот е доста прецизен и точен кога станува збор за научната аргументација, но има делови кои не ги задоволуваат целосно научните теории. 

Објавено во Наука

Да се види миграцијата на животните во природата е навистина посебно и фасцинантно искуство. Секоја година бројни животни мигрираат од едниот до другиот крај на светот. Прашањето коешто секогаш си го поставуваме е: како знаат каде и кога треба да одат? Годишното време и температурата секако се нивните главни водичи, иако целиот процес до крај можеби за нас ќе остане неразбирлив.

Објавено во Наука
Страница 69 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…