Приказ на предметите според таг: nauka

Вторник, 20 Октомври 2015 00:00

Што е „Stargazing“?

Гледањето во ѕвездите и нивното проучување било популарно од многу одамна меѓу луѓето. За да ги набљудуваме ѕвездите ни е потребно одредено знаење, како и одредена опрема.

Објавено во Наука

Тим на истражувачи од Универзитетот во Вирџинија објави труд за врската помеѓу нервниот и имунолошкиот систем.

Истражувањето што е објавено во престижното списание „Натур” кон почетокот на јуни 2015 година може во целост да го промени начинот на којшто гледаме на невролошките и автоимуните болести.

Објавено во Наука
Вторник, 20 Октомври 2015 00:00

Мравки во вселената

Експериментот со фармата од мравки во Меѓународната вселенска станица покажа дека мравките се снаоѓаат и во вселената. 

Мравките кои се дел од експериментот покажаа дека и покрај услови на микрогравитација, тие и понатаму успеваат да ги решат своите задачи со помош на тимска работа.

Објавено во Наука

Холандија направи уред кој е во состојба да ги произведе најголемите бранови во светот. Целта на овој уред е да се тестира издржливоста на различни видови насипи кои се користат како заштита од бранови и бури.

Објавено во Наука
Понеделник, 19 Октомври 2015 00:00

Кој е Џон Стујарт Мил?

Во следниот серијал од аудио емисии посетителите на „УГД ЛАЈФ“ ќе ги запознаеме со најзначајните научници во светот. Во оваа прва емисија ве запознаваме со големиот британски филозоф, политички економист и научник Џон Стујарт Мил.

Објавено во Наука
Страница 70 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…