Приказ на предметите според таг: obrazovanie

Вторник, 02 Февруари 2016 00:00

Пет неверојатни научни факти

Науката ги открива најневеројатните работи за нештата околу нас. Науката може да даде одговор на најголемите прашања. Науката е таа која ги продолжи животите на многу луѓе и ги спаси општествата од многу катастрофи. Во продолжение ви презентираме пет факти кои звучат неверојатно, но сепак науката докажала дека се точни.

Објавено во Образование
Понеделник, 01 Февруари 2016 00:00

130 тома македонска книжевност на саем во Штип

„Да се купи книга е прва лига“, со ова мото НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ во Штип ќе се обиде да ги привлече читателите на новиот саем кој ќе се одвива од 3 до 5 февруари. На саемот ќе бидат претставени дела од македонската книжевност по исклучително ниски, саемски цени.

Објавено во Образование

Средношколците покажуваат подобар успех во учењето доколку нивната училница е со поглед на зеленило и природа, вели истражување направено во Универзитетот во Илиноис, САД.

Објавено во Образование

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип се најде на висока позиција во најновото рангирање објавено од страна на Јавниот истражувачки центар „Weboмetriсs” во Шпанија, кој работи во состав на Универзитетот за научни истражувања. Овој центар секоја година прави листа на најдобрите универзитети во светот, а во конкуренција се над 25.000 универзитети од целиот свет.

Објавено во Образование

Наставниците кои имаат високо ниво на емпатија ги зголемуваат мотивацијата и академските вештини кај децата, како на пример читањето, пишувањето и аритметичките вешини. Позитивната атмосфера која ја создава наставникот ја подобрува мотивацијата кај децата, вели една студија направена на Универзитетот во Источна Финска, Универзитетот Јуваскила и Универзитетот Турку.

Објавено во Образование
Страница 31 од 37

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…