Приказ на предметите според таг: tehnologija

Полињата со „силата“ се возможни, опасната Ѕвезда на смртта (Death Star) не толку многу – е анализата на Американското хемиско здружение за науката на „Војна на ѕвездите“.

Објавено во Технологија

Иако денешните компјутери се прилично брзи и можат да извршат голем број математички операции во единица време, сепак уште не е премостен јазот што ги дели до создавањето на вештачката интелигенција. Причина за тоа е начинот на учење, каде што компјутерите не се во состојба да се приспособат на новите ситуации врз база на претходно научените примери или претходното искуство. 

Објавено во Технологија

Водоотпорните материјали се одличен начин да се одржат суви облеката, чевлите и другите производи и да се спречат оштетувањата од водата, но често пати тие содржат токсични материи, кои се лоши и за телото и за животната средина.

Објавено во Технологија

Учењето на машините е опишано како вештачка интелигенција која може да учи многу бргу и да станува свесна за себе и за околината во која се наоѓа. Нов алгоритам кој го развија научниците во САД драматично го намалува времето за вештачката интелигенција да научи нови работи. Машината е способна да препознае визуелни симболи и да ги реплицира, а воопшто да не наликуваат на симболи што ги создала машина.

Објавено во Технологија

Има многу интересни истражувања кои вклучуваат печуркиалуминиум и хидроген, кога станува збор за новата генерација на батерии. Но што додека чекаме да дојде иднината?

Објавено во Технологија
Страница 12 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…