Приказ на предметите според таг: umetnost

Познатото трио „Grazioso“, во состав м-р Кристина Палија (сопран), д-р Невенка Трајкова (пијано) и Менка Богоевска (виолина), по настапите низ Словенија, Австрија, Шпанија и Бугарија, неодамна ја претставија Р. Македонија и на турнеја на сцените низ Мароко. Тие се први претставници од областа на културата кои настапиле на сцените низ Мароко, ни соопштија од Амбасадата на Мароко во Софија.

Објавено во УГД Живот

Студентите од ТТФ заедно со професорката Ванѓа Димитријева-Кузманоска учествуваа со свои изработки на влашки носии на Интернационалната изложба на традиционални костими во Кампулунг, Романија, организирана од Меѓународната асоцијација „Нику Хаџи“ и Букурешкиот универзитет. Тие добија признание за посебен придонес  во реализацијата на оваа изложба и покана за учество на Меѓународната изложба за дизајн на костими за автоматски трки, која ќе се одржува во јули во Романија.

Објавено во Уметност

На 9 мај со студентски концерт во чест на композиторот Зографски, три професорки од Музичката академија беа прогласени за почесни членки на Фондацијата „Томислав Зографски“. Сопругата на починатиот композитор, Панда Зографска-Беличанец, им додели дипломи за почесно членство на Фондацијата на проф. д-р Милица Шкариќ, проф. м-р Валентина Велковска-Трајановска и асс. м-р Ленче Насев.

Објавено во Уметност

„Распадот на Југославија – 25 години подоцна“ беше темата на трибината која ја организираше Центарот за правно – политички истражувања на Правниот факултет на УГД. На трибината, пред студентите на Правниот факултет говореа доц. д-р Дејан Маролов, проф. д-р Тодор Чепрганов и проф. д-р Страшко Стојановски од Правниот факултет при УГД, како и проф. д-р Славејко Сасајковски од Институтот за социолошки и политичко правни истражувања од Скопје.

Објавено во УГД Живот

Музичката академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип во рамките на своите активности организира концерт посветен на уметничката и педагошката дејност на македонските пијанисти.

Објавено во Уметност
Страница 28 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…