Приказ на предметите според таг: umetnost

Студентите од Музичката академија при Универзитет „Гоце Делчев“ ќе одржат концерт во чест на композиторот Томислав Зографски. На овој концерт ќе настапат студентите од класата на проф. д-р Милица Шкариќ, а тоа се студентите Бисера Иванова, Петре Штерјов и Бенжамин Думонт, кој е во својство на гостин од Белгија.

Објавено во Уметност

Михаил Лукшин, аташе за култура на Руската амбасада во Република Македонија заедно со ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев денеска свечено ја отворија изложбата на фотографии која е насловена „Победата над фашизмот: Како се постигна?“. Претставникот на Амбасадата го истакна задоволството од соработката со Универзитетот „Гоце Делчев“ и посочи дека оваа изложба на фотографии оддава признание не само на Русија, туку и на сите кои помогнаа во соборувањето на фашизмот во светот.

Објавено во Уметност

„Во сенката на јаворот“ е насловена новата збирка поезија на проф. д-р Блаже Китанов, професор на Факултетот за образовни науки.

Објавено во Уметност
Вторник, 12 Април 2016 00:00

„Уметничка пролет на УГД“

Започна „Уметничка пролет на УГД“. Серија концерти на врвни музички имиња од Македонија и од регионот ја одбележуваат оваа пролет.

Објавено во Уметност

Студентите од Ликовната академија при УГД беа во посета на изложбата на Пабло Пикасо која се одржа на почетокот на март годинава во Младинскиот културен центар во Скопје.

Објавено во Студенти
Страница 29 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…