Приказ на предметите според таг: umetnost

Престижниот саем за современа уметност „Паратисима Торино“ за својот десетгодишен јубилеј реши да излезе од границите на Италија и да го примени овој концепт на изложување ширум Европа.

Објавено во Уметност

Во 1936 година едно мало девојче од Њујорк, по име Филис, му постави интересно прашање на познатиот научник Ајнштајн. Девојчето беше заинтересирано за тоа дали научниците се молат и за што се молат.

Објавено во Уметност

Холандското уметничко дуо Front 404 на оригинален начин ја прослави 110-годишнината од роденденот на Џорџ Орвел, декорирајќи ги безбедносните камери во Утрехт со колоритни картонски капи за забава.

Објавено во Уметност

Погледнете како изгледа домашната библиотека на генијалниот италијански семиотичар и писател Умберто Еко, најпознат по своето дело „Името на розата“.

Умберто Еко почина на 19 февруари годинава, на 84-годишна возраст.

Објавено во Уметност
Недела, 14 Февруари 2016 00:00

Што кажува нашиот музички вкус за нас?

Според едно ново канадско истражување, музичките вкусови кажуваат многу за нас.

Објавено во Уметност
Страница 30 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…