Приказ на предметите според таг: umetnost

Четврток, 21 Јануари 2016 00:00

Необична фотографија на обичен начин

Фотографијата што ја гледате не е дело на фотошоп. Фотографот користел само фотоапарат и уште неколку реквизити меѓу кои и стакло со вода.

Објавено во Уметност

Еден од најзначајните, плодоносни и дисциплинирани автори на дваесетиот век, Хенри Милер исто така беше и шампион во мудростите на срцето, остар пророк на пишувањето и модерен филозоф.

Во дел од неговите автобиографски белешки кои датираат од 1918 година, Милер додава неколку големи мудрости во неговата плејада на познати мудрости за значењето на животот:

Објавено во Уметност

Целиот свет е уметничко дело...не постои Шекспир, не постои Бетовен, не постои Бог... ние сме зборовите, ние сме музиката, ние сме сè.“, напиша Вирџинија Вулф во нејзината реколекција на познати мисли.

Објавено во Уметност

Во Харбин, град во североисточна Кина, почна 32 меѓународен фестивал на снегот. Годинешната тема на фестивалот е „Бисер во круна од снег“, а уметници од 62 земји во светот учествуваат во правењето на неверојатни снежни скулптури.

Објавено во Уметност

Музичката легенда Дејвид Боуви почина по 18 месечна борба со ракот.

Додека многумина од вас ја делат оваа загуба, бараме да ја почитувате приватноста на неговата фамилија во текот на деновите на жалост“ – беше објавено на официјален Фејсбук профил на овој познат музичар.

Објавено во Уметност
Страница 32 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…