Приказ на предметите според таг: umetnost

Природата може да биде одличен уметник, а кога ќе се обединат силите на природата и човекот тогаш можат да се создадат генијални уметнички фотографии.

Објавено во Уметност
Среда, 06 Јануари 2016 00:00

(ВИДЕО) Како да направите снегулки?

Ова е експеримент на Кенет Либрехт, физичар и автор на неколку книги за снегулки, кој ги проучува својствата на снежните кристали, особено структурата на снегулките.

Објавено во Уметност
Сабота, 02 Јануари 2016 00:00

Како се креираат креативните идеи?

Развивањето на оригинална и креативна идеја бара симултана акција на две целосно различни мозочни мрежи: асоцијативна, односно спонтана мрежа и конзервативната мрежа, вели едно ново истражување спровдено од Универзитетот Хаифа.

Објавено во Наука
Сабота, 26 Декември 2015 00:00

Запознајте го „Ангелот од северот“

„Ангелот од северот“ е современа скулптура дизајнирана од Ентони Голомеј. Оваа челична скулптура е висока 20 метри, а распонот на крилјата изнесува 54 метри.

Објавено во Уметност

Националниот уметник и професор на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип Борис Трајанов ќе одржи јубилеен концерт за своето 30-годишно творештво. Концертот ќе биде составен од избор на традиционални љубовни и патриотски македонски песни, а е насловен „На Македонија со љубов“.

Објавено во Уметност
Страница 33 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…