Приказ на предметите според таг: umetnost

Градските власти на Лозана ја одобрија изградбата на 26-катниот облакодер кој практично ќе биде шума на катови. Зградата ќе биде висока 117 метри, а ќе се состои од станови за живеење, како и деловен простор. Швајцарците се надеваат дека зградата која ќе има 3.000 метри квадратни зелена површина ќе биде вистинска атракција за посетителите.

Објавено во Технологија
Понеделник, 16 Ноември 2015 00:00

„Три дена во септември“ на УГД

Најновото македонско филмско остварување доаѓа во Штип. Филмот „Три дена во септември“ ќе се прикажува во Мултимедијалниот центар на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип.

Овој филм е психолошки трилер, во кој двата главни женски лика преку меѓусебен однос ги разоткриваат своите тајни и трауми. Бегајќи од своето минато, Марика ја запознава Јана која патува кон куќата од нејзиното детство, сместена во изолиран планински крај. Тоа е совршено засолниште за Марика, сѐ додека не се појави локалниот полицаец Генц, кој ќе поттикне сомнеж за вистинските намери нa двете жени.

Објавено во УГД Живот

Студентите од Филмската академија при УГД беа на снимањето на филмот „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски.

Објавено во Студенти
Четврток, 12 Ноември 2015 00:00

Музички хитови во само четири акорди

Компонирањето музика, секако, не е лесна работа. Но голем број песни, всушност, се составени од само четири исти акорди.

Објавено во Студенти
Четврток, 12 Ноември 2015 00:00

Единственото љубовно писмо на Пол Сезан

Кога човек не се жали... тој ја наплаќа својата надворешна смиреност со речиси неподнослива внатрешна битка“, напиша англиската новелистка и поет Шарлот Бронте во нејзините преубави љубовни писма полни со невозвратени емоции.

Објавено во Уметност
Страница 35 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…