Приказ на предметите според таг: umetnost

Во четврток (12 ноември) со почеток во 20 часот премиерно ќе биде прикажан новиот македонски играно-документарен филм „Последниот Македонец - патот до истребување” во режија на Илија Пиперковски.

Објавено во УГД Живот
Понеделник, 09 Ноември 2015 00:00

Музика по вкус на вашата мачка

Вашиот вкус за музика е ужасен. Ова би го рекла вашата мачка, затоа што таа има целосно различно чувство за тоа што е добар звук.

Ние, луѓето, сакаме да слушаме звуци, вокали и темпа слични на отчукувањето на човечкото срце, додека мачките преферираат нешто посмирено, можеби поблиску до темпото на предењето.

Објавено во Наука

Музичката академија при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип во соработка со „Balassi Iunstitute“ и Лекторат по унгарски јазик – Скопје организира џез работилница предводена од реномираните унгарски џез музичари Михаљ Дреш и Миклош Лукач.

Објавено во Уметност
Четврток, 05 Ноември 2015 00:00

Кафка за љубовта и трпението

  „Трпението е решение за секоја ситуација. Човек мора да има симпатии кон сè, да се предаде на сè, но во истовреме да остане трпелив и истраен“ – Франц Кафка.

  Едно мартовско утро во 1920 година, чешкиот тинејџер по име Густав Јануш стигна во осигурителната компанија каде што работеше неговиот татко. Целта на неговата посета беше 17-годишниот надежен поет да го сретне колегата на неговиот татко, авторот на „Метаморфози“ – Франц Кафка, кој ја посетуваше оваа компанија цели 12 години.         Двајцата создадоа прекрасно пријателство и последните четири години од животот на Кафка ги поминаа заедно, шетајќи и разговарајќи за литературата и животот.

Објавено во Уметност

Британскиот филозоф, математичар, историчар и социјален критичар Бертранд Расел е еден од интелектуално највлијателните мислители во модерната историја.

Објавено во Уметност
Страница 36 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…