Студентите од насоката Туризам на Факултетот за туризам и бизнис
Студентката Надица Стојкова од Факултетот за медицински науки се
Организациите Центар за управување со промени и Институт за ...
Компаниите Македонски телеком и Лајкамобајл имаат потреба од ...
Во полната сала на Мултимедијалниот центар на УГД студентите –
Охридска банка организира натпревар за најдобра бизнис-идеја, во

УГД Живот

Студентите од Правниот факултет при УГД, заедно со своите колеги од Правниот факултет „Јустинијан Први“ на УКИМ и Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово, на трибина во Штип ги сумираа активностите и истражувањата на тема „Слобода на изразување и говор на омраза“.

Од 11 до 15 ноември 2015 година во Крагуевац, Р. Србија, се одржа 8. Конференција на Здружението на германисти на Југоисточна Европа (8. Јahreskonferenz des Südosteuropäischen Germanistenverbandes, Kragujevac), под наслов „Nähe und Distanz in Sprache, Literatur und Kultur“ („Близината и дистанцата во јазикот, културата и книжевноста“).

Со програма во живо од наставниот центар во Скопје, Универзитетското радио „УГД ФМ“ го одбележа Меѓународниот ден на студентите.

Најновото македонско филмско остварување доаѓа во Штип. Филмот „Три дена во септември“ ќе се прикажува во Мултимедијалниот центар на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип.

Овој филм е психолошки трилер, во кој двата главни женски лика преку меѓусебен однос ги разоткриваат своите тајни и трауми. Бегајќи од своето минато, Марика ја запознава Јана која патува кон куќата од нејзиното детство, сместена во изолиран планински крај. Тоа е совршено засолниште за Марика, сѐ додека не се појави локалниот полицаец Генц, кој ќе поттикне сомнеж за вистинските намери нa двете жени.

Факултетот за образовни науки организираше трибина на тема „Предизвици и перспективи на Македонија од Букурешкиот договор до денес“. Говорници беа професори од ФОН и режисерот на филмот „Последниот Македонец – патот до истребување“, Илија Пиперковски. Режисерот ги истакна предизвиците со кои се соочил при подготвувањето на овој филм.

Реномираните музичари Михаљ Дреш и Миклош Лукач од Унгарија одржаа концерт во Мултимедијалниот центар на УГД.  Концертот беше во организација на Музичката академија при УГД, во соработка со „Balassi Iunstitute“ и Лекторатот по унгарски јазик – Скопје. Пред почетокот на концертот, деканот на Музичката академија Антонио Китановски изјави:

Вo понеделник во 12 часот во свечената сала на ФОН ќе се одржи трибина на тема „Предизвици и перспективи на Македонија од Букурешкиот договор до денес“.

Страница 46 од 49

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…