Три дена, од 11 до 14 јуни, Универзитетот „Гоце Делчев“ е ...
АД ЕЛЕМ во соработка со Факултетот за природни и технички науки
На 18 мај 2018 год. се одржа Mеѓународниот гастрономски фестивал
Правниот факултет трета година по ред организира денови на ...
11% од младите користат опојни дроги, и тоа повеќе припадниците
Сто студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе бидат дел од ...

УГД Живот

Танц фест од програмата „Шер“ вчера беше отворен во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип. Над сто млади уметници и танчери од цела Европа во три дена ќе настапат на сцената во Штип. Станува збор за уметници од девет универзитети во Европа.

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип и Царинската управа на Р. Македонија имаат широк дијапазон на можности за соработка, што ќе ги вклучува како стручниот кадар, така и студентите на УГД.

Во свечената сала на Правниот факултет при УГД денес беше промовирана книгата „Патеките на транзицијата: Емпириска анализа на македонската и бугарската економија".

Во организација на Хумболт и ДААД-клубот Македонија, алумни асоцијација која ги обединува корисниците на стипендии на престижните германски фондации ДААД и „Александар фон Хумболт“, во периодот од 19 до 23 април во Скопје и во Охрид ќе се одржи научна конференција на која ќе присуствуваат добитници на стипендии Александар фон Хумболт“ од Балканскиот регионот, нивните колеги од Германија, како и видни интелектуалци и млади истражувачи од нашата земја.

Центарот за интеркултурен дијалог и Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираа конференција за говор на омраза и медиумите. Станува збор за настан на кој се зборуваше како да се препознае говорот на омраза и како да се избегне.

Предавање на тема „Улогата на наставникот во креирање на активни и здрави училишта“ се одржа на Универзитeт „Гоце Делчев“, од страна на еминентниот професор Марк Клос од Универзитетот во Лиеж – Белгија. Професорот од Белгија зборуваше за улогата на улилиштето како место кое е едно од најважните за развивање на физичката активност.

Со промоција на публикација на студентски трудови и плакати насловена „Не е шега: дискриминација и цензура“ во издание на Правниот факултет беше одбележанo завршувањето на настанот кој се одвиваше десет дена.

Страница 4 од 62

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…