Вторник, Април 23 2024

Оглас за помош на студенти од ранливите категории

Универзитет „Гоце Делчев“ распиша интерен Oглас за избор на студенти од ранливите категории за ослободување од половина од износот за партиципација за прв циклус студии.

Целта е да им се помогне на повеќе групи студенти кои се во ранливите категории и на кои им претставува проблем одвојувањето средства за студирање.

Право на учество на Огласот има секој студент кој запишал зимски семестар на прв циклус студии во учебната 2022/2023 година (во натамошниот текст - апликант), кој припаѓа на некоја од следниве наведени категории и тоа:

• само еден родител запишан во изводот од Матичната книга на родените;
  • починат родител;
  • еден родител кој го загубил родителското право;
  • едниот родител е непознат;
  • двајца студенти со родители со минимална месечна плата.

Целосниот оглас на следниов линк.

• Апликациите се поднесуваат до:  Архива на Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип, ул. „ Крсте Мисирков “ – 10А – Штип, со назнака: За Комисија за финансии, инвестиции и развој.
  • Апликациите се поднесуваат до: 09.12.2022 година.