На 24 декември, во комплексот Етно село „Тимчевски“, се одржа ...
Студентите на Технолошко-технички факултет се вклучија во ...
Студентите на Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ –
Студентите од трета година на Правниот факултет при УГД во ...
Во четврток (13 декември)  во 14 часот, телевизија Телма ...
Студенти и професори на ФТБЛ на 5 и 6 декември учествуваа на ...

УГД Живот

Во сабота (16.2.2019) и во недела (17.2.2019) екипите на „УГД студент“ го започнуваат пролетниот дел од Првата одбојкарска лига на Македонија.

Универзитетот „Гоце Делчев“ и Општина Прилеп денес потпишаа меѓусебен Меморандум за соработка кој опфаќа повеќе нивоа.

Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Македонија организираат работилница на тема „Пренесување на личните имиња во официјалните документи“.

Со пригоден говор и положување свежо цвеќе на спомен-релјефот на Гоце Делчев денес беше одбележан 4 февруари - денот на раѓањето на Гоце Делчев.

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип се вклучува во активностите за реализација на проектот „Геопарк Лесново“, преку соработка со Центарот за развој на Источниот плански регион и општините Пробиштип и Кратово. За таа цел беше потпишан Договор за истражувања и подготовка на досие за апликација на геопарк Лесново за членство во Глобалната мрежа на геопаркови при УНЕСКО со Центарот за развој на Источен плански регион.

Зградата на Ректоратот на Универзитетот „Гоце Делчев“ и годинава го доби признанието за најдобро декориран јавен објект за Нова година. Традиционално ова признание го доделува Општина Штип. Признанието од страна на градоначалникот го прими Дијана Насева, претставник на УГД.

Во просториите на УГД ТВ, а во соработка со истражувачката мрежа Скуп Македонија, неодамна се одржа дебата на тема „Нови и етаблирани медиуми за борба против лажните вести и корупцијата“ .

Страница 1 од 69

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…