Понеделник, Мај 6 2024

Обуки за подобрување на вештините и шансите за вработување

Студентите во последната фаза од студиите (кои ќе дипломираат во август или септември 2023 г.) или оние кои се дипломирани не подолго од 6 месеци пред 31 август 2023 г., како и оние на магистерски студии, имаат можност да учествуваат во програма за практикантска работа во Македонија. Програмата е наречена Career Transition Support North Macedonia и е наменета за стекнување практично искуство за подобрување на вештините и шансите за вработување.
Оваа програма на World University Service (WUS) е финансирана и поддржана од Владата на германската покраина Северна Рајна-Вестфалија.

За учество, заинтересираните е потребно да се најават на линкот во прилог: Линк за најава

Можат да аплицираат:

• Студенти кои се во последната фаза од нивните студии (ќе дипломираат во август или септември 2023 г.);
  • Студенти кои се дипломирани не подолго од 6 месеци пред крајниот рок за пријавување (31.8.2023 г.);
  • Студенти кои се на магистерски студии.

Во рамките на Програмата се нудат обуки за тоа како да ја пронајдете вашата работа од соништата (креирање CV, Motivation Letter и вашето прво интервју), 15 000 денари месечно за период од 3 до 6 месеци, секаков вид на консултации за практикантска работа и отворање на свој бизнис, како и два тренинг-курса за тоа како да се направи практикантската работа успешна.

На располагање се 50 стипендии за 50 студенти (предност ќе имаат оние кои ќе приложат најдобри апликации и оние кои доаѓаат од семејства со ниски приходи).

За повеќе информации можете да контактирате со Димитар Каљошевски на This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. или на 072 227 940.

www.career-northmacedonia.de

Инфо за World University Service-Deutsches Komitee:
World University Service (WUS) е меѓународна невладина организација која е политички неутрална. Формирана во 1920 година, WUS ги поддржува студентите и академскиот кадар во високообразовните институции и се стреми кон еднакви права за образование. Денес, WUS постои во над 50 земји ширум светот.