Факултетското студентско собрание на Факултетот за туризам и ...
Повеќе од 50 студенти од различни факултети при УГД и 10 ...
Факултетот за туризам и бизнис логистика при УГД и Шпаркасе ...
Илија Ивановски е првиот студентски правобранител на ...
Средба за добредојде организираше Одделението за меѓународна ...
Програмата за праксa на германскиот бизнис им овозможува на ...

УГД Живот

Вчера свечено беше отворено 41. Балканско првенство во пинг-понг. Почетокот на првенството го означија претседателот на Пингпогарската федерација на Македонија Јован Дабевски, проректорот на УГД доц. д-р Кирил Барбареев и градоначалникот на Штип Илчо Захариев. Проректорот Барбареев на отворањето истакна дека ова е значаен настан за УГД и за спортот и дека Универзитетот и во иднина ќе ги поддржува младите луѓе во остварување на нивните цели.

20.10.2015 - Универзитетскиот Пингпонгарски клуб ќе биде домаќин на 41. Балканско сениорско пингпонгарско првенство. Денес на прес-конференција проректорот за настава на УГД, доц. д-р Кирил Барбареев, заедно со претставници од Пингпонгарскиот клуб и од Македонската федерација го најавија овој настан во Штип.

Студентката Билјана Велјановска од Факултетот за медицински науки неодамна го доби бронзениот медал за иновација во областа на алтернативната медицина. Билјана се претстави на саемот „Технома“ во Скопје во рамките на којшто имаше дел за иновации и патенти.

Студентите од Филмската академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип присуствуваа на снимањето на францускиот филм „А Фонд“ во режија на  Никола Бенаму. За време на филмскиот сет во Градско (Велес), студентите имаа ретка можност да видат дел од процесот на подготовка и снимање на филмот и да се запознаат со македонската екипа која работи на францускиот „А Фонд“.

Брус Закерзук од Американската амбасада во Скопје денес (19 октомври) ќе го посети Штип.

2.9.2015 - Студентката Ивана Пејева од Факултетот за информатика при УГД е единствената студентка од УГД која помина двомесечна пракса во оваа реномирана научна институција. Според нејзините зборови, ова искуство ќе ѝ донесе огромна предност за работа во иднина во полето на информатичката наука.

18.9.2015 - Факултетот за образовни науки при Универзитетот „Гоце Делчев“, по повод дваесет години високо образование на наставници и воспитувачи, на 24 и 25 септември 2015 год. организира Меѓународна научна конференција на тема „Образованието во 21 век - состојби и перспективи“.

Страница 99 од 100

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…